Małgorzata URLICH-KORNACKA

Małgorzata URLICH-KORNACKA, od 2007 r. prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego (Oddział Wrocław), w latach 2006-2008 wiceprezes Klubu Przewodników Turystycznych ViaWroclaw, przewodnik turystyczny po Wrocławiu, Dolnym Śląsku oraz pilot wycieczek turystycznych. Posiada uprawnienia na obszar Niemieckiej Republiki Federalnej (kurs przeprowadzony przez IHK Dresden), pilotuje wycieczki do Budziszyna, Görlitz, Zittau, Berlina, Poczdamu, Drezna i Saksonii Szwajcarskiej.

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego – studia na Wydziale Filologicznym. Ukończyła filologię germańską (studia wyższe magisterskie) oraz filologię słowiańską (studia wyższe licencjackie). Oprowadza w języku polskim, niemieckim i rosyjskim. Autorka małego przewodnika po Wrocławiu, wydanego w pięciu wersjach językowych przez wydawnictwo Via Nova w 2005 roku oraz przewodnika po Dolnym Śląsku wydanego przez wydawnictwo Carta Blanca w 2008 r. Pracuje jako nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Nr 1 we Wrocławiu. Obok pracy naukowej udziela się w różnych dziedzinach życia: prowadzi grupę teatralną Durcheinander, działającą przy Instytucie Filologii Germańskiej we Wrocławiu oraz grupę szkolną „Czemu nie?” przy ZS Nr 1, jest członkiem Towarzystwa Goethego z siedzibą w Weimarze.

Małgorzata URLICH-KORNACKA

Czynnie włącza się w organizowane w mieście imprezy: prowadziła m.in. koncert inaugurujący Rok Polsko-Niemiecki, włączyła się w cykl wycieczek Wrocław – Moje Miasto, zorganizowany przez Studenckie Koło Naukowe Audyt na Akademii Rolniczej, za co została nagrodzona dyplomem uznania przez dziekana Akademii Rolniczej, od 2005r. roku współorganizuje cykl Akademia Wrocławska ViaWrocław. Jej pasją stało się badanie śladów sławnych poetów we Wrocławiu. Wraz z grupą teatralną organizuje wieczory literackie poświęcone tej tematyce. Na wiosnę ukaże się jej mały przewodnik poświęcony śladom Gerharta Hauptmanna (laureata literackiej nagrody Nobla) we Wrocławiu i Dolnym Śląsku (wydawnictwo Via Nova). Przetłumaczyła na języka polski książkę G. Pohla o ostatnich dniach Gerharta Hauptmanna „Bin ich noch in meinem Haus?”, która ukaże się w 2008r. w warszawskiej Agencji Wydawniczej Cinderella Books.