Wrocław – miastem spotkań

Wrocław został nazwany przez papieża Jan Pawła II „miastem spotkań”. I faktycznie tak jest. Tu spotyka się wschód z zachodem, tradycja z nowoczesnością, stara architektura z nową. Miastem spotkań był Wrocław już w średniowieczu. Tu przecinały się najważniejsze szlaki kupieckie ówczesnej Europy: „Szlak Bursztynowy” znad Adriatyku nad Morze Bałtyckie oraz „Wysoki Trakt” z Ukrainy na zachód Europy. Dlatego Wrocław stał się szybko centrum targowym: przez miasto ciągnęły kupieckie karawany w różne strony świata oraz pielgrzymi podróżujący z Czech do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Dogodne położenie nad Odrą i jej czterema dopływami, które stanowiły jego naturalną ochronę, przyczyniło się do tego, że z małego grodu na Ostrowie Tumskim, powstała wspaniała metropolia.

Wycieczka poprowadzi po najpiękniejszych miejscach we Wrocławiu, śladami średniowiecznej i barokowej architektury i ciekawej historii miasta – „mikrokosmosu Europy”, śladami wrocławskich legend oraz anegdot o sławnych mieszkańcach miasta.

Trasa: Zwiedzanie najstarszej części miasta – Ostrowa Tumskiego wraz z Katedrą (istnieje możliwość wejścia do tylnych kaplic Katedry, które nie zostały zniszczone podczas II wojny światowej, wstęp 4 PLN od osoby), przejście przez Wyspę Piaskową obok Hali Targowej i Ossolineum do Uniwersytetu (tu zwiedzanie barokowego kompleksu, m.in. Auli Leopoldina oraz Oratorium Marianum – wstęp 6,00 PLN od osoby) oraz zwiedzanie Rynku z Ratuszem.

Czas trwania wycieczki: około 3 godz.

Szlakiem legend wrocławskich

Wrocław bez wątpienia był i jest miastem magicznym. Na magię miasta składają się nie tylko wyjątkowe budowle, ale również przepiękne legendy i historie. Wszyscy znają zabijającego wzrokiem bazyliszka, ziejącego ogniem smoka wawelskiego, trykające się koziołki... My nie jesteśmy gorsi!

Uczestnicy wycieczki w czasie spaceru po Ostrowie Tumskim legendy i Starym Mieście poznają wrocławskie podania, zobaczą miejsca, z którymi związani są legendarni bohaterowie. Będzie się można dowiedzieć np. Dlaczego św. Jadwiga bez butów chodziła? Jak nawrócili się źli zbójcy? Gdzie we Wrocławiu jest „brama kluskowa”? Skąd się wziął zwyczaj topienia marzanny? Kto i dlaczego pojawia się w nocy na „Mostku Pokutnic”?

Czas trwania wycieczki: około 3 godz.

Śladami kultury żydowskiej we Wrocławiu

Wrocław nie przypadkiem nazywano kiedyś „kwiatem Europy”. Od zawsze spotykały się tu różne religie i kultury, przyczyniając się do rozkwitu – niczym wielobarwnej kwietnej mozaiki – życia naszego miasta. Znaczącą część tej mozaiki stanowiła narodowość żydowska wraz ze swą liczącą kilka tysięcy lat tradycją. Ślady, jakie pozostały po żyjącej tu narodowości żydowskiej przypominają o dokonaniach i znaczeniu Żydów dla historii naszego miasta i regionu.

Stary Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężnej stanowi, ze względu na pochowane tutaj najwybitniejsze jednostki XIX i XX-wiecznego miasta, swoisty panteon wrocławskich Żydów. Zespół rzeźby nagrobnej, od tradycyjnych macew do monumentalnych grobowców, stanowi niezwykłe miejsce na turystycznej mapie Wrocławia. Znajduje się tu ok. 12 tys. nagrobków i grobowców reprezentujących różne style oraz kierunki XIX i XX w.: kaplice imitujące antyczne świątynie, portale oraz baldachimy z roślinnymi motywami romańskimi, zapożyczenia z architektury bizantyjskiej i islamu, nagrobki secesyjne oraz w duchu modernizmu. Są tu tradycyjne skromne macewy z napisami w języku hebrajskim, są też nagrobki i grobowce z napisami niemieckimi.

Na cmentarzu spoczywa cała elita XIX i XX-wiecznego Wrocławia: ludzie biznesu: bracia Alexander (na nagrobku płaskorzeźba nieistniejącego dziś już banku, należącego do tej rodziny), Adolf Bielschowsky, właściciel młynu Maria na Wyspie Piaskowej (pomnik w formie młyna),

Istnieje możliwość połączenia trasy ze zwiedzaniem Synagogi pod Białym Bocianem.

Czas trwania wycieczki: około 2 godz.

W poszukiwaniu krasnoludków

Czy wy wiecie, czy nie wiecie? – Krasnoludki są na świecie!

Co zachwyciło krasnoludki we Wrocławiu, że założyły właśnie tutaj swoją osadę stając się nieodłącznym symbolem naszego miasta. Jak wyglądają? Kim są? Co krasnoludki lubią najbardziej? Dowiecie się tego, gdy wybierzecie się na wycieczkę szlakiem skrzatów. Krasnale upodobały sobie szczególnie Stare Miasto, lubią przyglądać się ludziom, cenią sobie piękne i stare miejsca. Podczas wspólnej wyprawy spróbujemy zastać przy pracy małego pracza oraz skrzata-rzeźnika, pomóc krasnalom-siłaczom, a także obudzić krasnala-śpiocha i zapukać do tajemniczej krasnoludkowej bramy.

Czas trwania wycieczki: około 2 godz.

Wrocław dla odkrywców

Wycieczka skierowana do młodzieży szkolnej, która oczekuje czegoś więcej niż tradycyjne zwiedzanie z przewodnikiem. Uczniowie otrzymują od przewodnika grę detektywistyczną „Odkryj Wrocław”, samodzielnie rozwiązują zadania udając się do różnych miejsc w Rynku i wokół Rynku wrocławskiego, uzyskują informacje u mieszkańców, rysują herb miasta, próbują rozszyfrować i odnaleźć informacje ukryte na fasadach budynków. Dodatkowo poszczególne grupy otrzymują jedno zdjęcie jakiegoś tajemniczego miejsca lub rzeźby we Wrocławiu z krótkim opisem, legendą lub komentarzem pod spodem i samodzielnie przygotowują krótką inscenizację związaną właśnie z tym zdjęciem. Po ponownym spotkaniu z przewodnikiem następuje rozwiązanie zadań z dodatkowym komentarzem przewodnickim. Zwycięska grupa otrzymuje dyplom „Odkrywcy Wrocławia” oraz małą niespodziankę. Dalsza wycieczka poprowadzi w kierunku Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Ostrowa Tumskiego i będzie łączyła w sobie opowieść przewodnicką oraz inscenizacje przygotowane przez uczniów w poszczególnych miejscach na trasie wycieczki.

Wycieczka zmuszająca do myślenia i pobudzająca do kreatywności. Wycieczka inna niż wszystkie!

Czas trwania wycieczki: 3,5 godz.

Wrocław liryczny – rejs statkiem

Rejs statkiem po Odrze z poezją, muzyką i opowieścią przewodnicką

Wycieczka polecana dla osób, które chcą spojrzeć na miasto z perspektywy Odry, rzeki, która towarzyszyła Wrocławiowi od samego początku, zapewniając mu naturalną ochronę, stanowiąc drogę komunikacyjną, dostarczając jego mieszkańcom pożywienia i napędzając liczne niegdyś młyny wrocławskie. Odra posiada w granicach Wrocławia cztery dopływy: Oławę, Ślęzę i Bystrzycę oraz prawostronną Widawę. To dzięki wyspom, które powstały przez liczne rozgałęzienia Odry oraz mosty (łącznie z mostami kolejowymi i kładkami jest ich obecnie ponad 120), miasto otrzymało miano „Wenecji Północy”. Nie musisz jechać do Włoch, atmosferę Wenecji poczujesz u nas! Odra była błogosławieństwem, ale i przekleństwem mieszkańców Wrocławia. Po katastrofalnych powodziach z końca XIX w. ówczesny rząd zdecydował się na budowę systemu śluz i zapór przeciwpowodziowych. Stanowią one do dziś niezwykłą atrakcję turystyczną miasta. Wobec potęgi żywiołu podczas powodzi tysiąclecia w 1997r. okazały się one jednak niewystarczające.

Wrocław to miasto wyjątkowej wielokulturowości, która znalazła swoje odbicie w poezji poświęconej miastu, zwanemu Vratislavią, Breslau lub Wrocławiem. W czasie rejsu statkiem będzie można wysłuchać historii miasta, najpiękniejszych wrocławskich podań, wierszy oraz ballad, zobaczyć miejsca, z którymi są one związane oraz posłuchać muzyki.

Bilet na rejs statkiem N 15 zł, U 10 zł

Cena wycieczki 150 zł

Czas trwania wycieczki: 1,5 godz.

Wycieczka śladami detektywa Mocka

Na podstawie kryminałów Marka Krajewskiego

Wycieczka śladami detektywa Eberharda Mocka dopiero zaczyna swoją karierę w stolicy Dolnego Śląska. Ma stać się ona produktem markowym miasta i ściągnąć tutaj wielbicieli Wrocławia i czarnego kryminału. Dla poszukiwaczy mocnych wrażeń została stworzona trasa śladami nietuzinkowego detektywa Mocka, pedanta i niestrudzonego psa gończego a zarazem żarłoka, pijaka, dziwkarza, gbura pomiatającego podwładnymi i własną żoną, który częstokroć wykorzystuje swą władzę dla zwykłej prywaty. Każdy miłośnik kryminałów Marka Krajewskiego może wcześniej wydrukować ze strony Urzędu Miejskiego Wrocławia (www.wroclaw.pl, przewodnik turystyczny: trasy turystyczne) specjalnie do tego celu przygotowaną trasę turystyczną i udać się w miejsca związane z Mockiem i toczonymi przez niego śledztwami. Jednakże jest to trasa adresowana raczej dla znawców losów Mocka niż potencjalnych przyszłych czytelników. Indywidualny turysta, nie znający jeszcze utworów M. Krajewskiego, może poczuć się trochę zagubiony. Dlatego zapraszam na wycieczkę zawierającą elementy animacji turystycznej, tak aby przybliżyć atmosferę przedwojennego Wrocławia. Kostium, muzyka, opowieść przewodnicka przeplatana cytatami z kryminałów Marka Krajewskiego oraz zakończenie wycieczki w klimatycznym Pubie Włodkowica 21, ma pokazać, że zwiedzanie Wrocławia wcale nie musi być nudne i że podróż w czasie jest możliwa.

Wycieczka adresowana do osób dorosłych. Jeśli chcą Państwo poczuć trochę magii metropolii nad Odrą i zapoznać się z postacią detektywa Mocka, bohatera „pełnego wad i niekoniecznie budzącego sympatię, ale przez to bardzo autentycznego”, zapraszam na spacer.

Czas trwania wycieczki: 3,5 godz.