Przewodnik po Wrocławiu

Publikacje

"Spacer po Wrocławiu”

Wrocław to miasto stu mostów i krasnoludków, ale także stolica Dolnego Śląska nazywana Wenecją Północy. Turyści zaglądają do miasta przejazdem na jeden dzień albo weekend, ale we Wrocławiu można spędzić aktywnie i ciekawie nawet dwutygodniowe wakacje. Nie ma drugiego takiego miasta w Polsce, w którym atmosfera mikrokosmosu Europy byłaby bardziej wyczuwalna.

Spacerownik zawiera dziewięć tras, zarówno tych obejmujących najbardziej znane atrakcje, jak i te mniej oczywiste.

Autorka prezentuje swoje miasto z pasją i miłością, bo zna tu każdy kąt. Opowiada o zabytkach, poleca miejsca, gdzie można zrobić przerwę i po prostu poleniuchować. Prowadzi też do atrakcji, które większość z turystów pomija – zaprasza do odkrywania urokliwych zakątków, murali, rzeźb czy pracowni artystycznych. Wszystko to pozwala poczuć atmosferę miasta. Opis każdego spaceru zaopatrzony jest w schematyczną mapkę, na której zaznaczono wszystkie punkty trasy - opis ze stron wydawnictwa.

 • Tekst: Małgorzata Urlich-Kornacka
 • Wydawca: SBM Sp. z.o.o, Warszawa 2022; liczba stron: 192
 • Dostępne wersje językowe: polska
okładka

„Przewodnik po Wrocławiu”

Idealny dla wszystkich, którzy będąc we Wrocławiu na jeden, dwa lub trzy dni, chcą zobaczyć najpiękniejsze zakątki stolicy Dolnego Śląska.

Tekst, pełen informacji i anegdot, oraz kolorowe zdjęcia i reprodukcje starych pocztówek ze zbiorów wydawnictwa oraz autorki pozwolą w sposób łatwy i przyjemny zapoznać się z najciekawszymi zabytkami Wrocławia.

 • Autorzy: Małgorzata Urlich-Kornacka (tekst), Stanisław Klimek (fotografie)
 • Wydawca: Via Nova 2006; wersja uaktualniona w roku 2019; liczba stron: 32
 • Dostępne wersje językowe polska, angielska, niemiecka, rosyjska, włoska, francuska
okładka

„Na tropie zaginionego Breslau. Przewodnik na podstawie powieści Marka Krajewskiego”

Propozycja dla miłośników powieści kryminalnych Marka Krajewskiego oraz zwolenników nieszablonowego zwiedzania Wrocławia. Na przygotowanej trasie znajdują się bowiem nie tylko najczęściej odwiedzane miejsca stolicy Dolnego Śląska, ale również malownicze, nieco zapomniane zakątki.

W przewodniku szlakiem radcy kryminalnego wrocławskiej policji Eberharda Mocka nie zabraknie ciekawostek historycznych dotyczących odwiedzanych miejsc, cytatów z powieści, reprodukcji starych kartek pocztowych z kolekcji autorki oraz odwołań do wydarzeń z powieści Marka Krajewskiego. Dzięki temu poczujemy atmosferę przedwojennego Wrocławia, czyli zaginionego Breslau, które – obok Mocka – jest bez wątpienia głównym bohaterem powieści kryminalnych i niniejszej publikacji.

 • Autor: Małgorzata Urlich-Kornacka
 • Wydawca: Via Nova; liczba stron: 42
 • Dostępne wersje językowe: polska, niemiecka
okładka

„Śladami Klossa po Wrocławiu”

W jakim lokalu porucznik von Vormann wypowiada hasło o kasztanach z placu Pigalle? Gdzie znajduje się willa profesora Porschatta? A sztab generała von Boldta? W jakiej kamienicy mieszkała Christin Kield? Jak znaleźć mieszkanie radiotelegrafisty Weissa?

Weź ze sobą książkę i podążaj tropem Klossa! Filmowe plenery na licznych zdjęciach archiwalnych i współczesnych, dokładne mapki z zaznaczonymi miejscami, gdzie pracowała ekipa „Stawki większej niż życie” pod kierunkiem Andrzeja Konica i Janusza Morgensterna, ciekawostki z planu, wycinki prasowe z okresu pracy filmowców we Wrocławiu.

 • Autor: Bogdan Bernacki
 • Wydawca: Via Wrocław – Małgorzata Urlich-Kornacka; liczba stron: 56
okładka

„Dom Handlowy «Feniks». Dawny dom towarowy braci Baraschów”

Monografia poświęcona najstarszemu domowi handlowemu we Wrocławiu – popularnemu i lubianemu „Feniksowi”. Z jego działalnością wiąże się wiele ciekawych historii, anegdot i mitów, które narastały przez dziesiątki lat i sprawiły, że obiekt ten zyskał status wyjątkowej budowli na wrocławskim Rynku.

Ciekawostek dotyczących tego obiektu jest tyle, że z planowanej początkowo małej broszurki powstała książka – bogato ilustrowana archiwalnymi pocztówkami, planami architekta Georga Schneidera oraz reklamami z dawnych gazet.

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się, skąd pochodzili bracia Baraschowie, założyciele domu towarowego, na czym polegał ich handlowy sukces, co stało się ze szklanym globusem, który zdobił wieżyczkę obiektu od strony Rynku, przeczytać o pierwszych we Wrocławiu ruchomych schodach albo dowiedzieć się, co oznaczało w żargonie pracowników „Feniksa” słowo „futerko”, koniecznie sięgnijcie po tę książkę.

 • Autor: Małgorzata Urlich-Kornacka
 • Wydawca: Via Nova; liczba stron: 96
okładka

„Dolny Śląsk. 10 najpiękniejszych wycieczek”

Zamki, pałace, oryginalne świątynie, wielkie klasztory, zabytki techniki, gigantyczne sztolnie z okresu drugiej wojny światowej – to wszystko można zobaczyć na Dolnym Śląsku. I nie tylko to! Na turystów czekają tutaj góry, jaskinie, formacje skalne, rezerwaty przyrody, ogrody i parki. Zapraszamy! Warto odkryć i poznać Dolny Śląsk.

Przewodnik prowadzi przez najpiękniejsze zakątki regionu. Dzięki starannie opracowanym trasom wycieczek i specjalnie wybranym obiektom można poznać największe atrakcje Dolnego Śląska.

 • Autorzy: Małgorzata Urlich-Kornacka (tekst), Stanisław Klimek (fotografie)
 • Wydawca: Via Nova; liczba stron: 216
 • Dostępne wersje językowe: polska, niemiecka, angielska
okładka

„Okolice Wrocławia. Nawigator turystyczny”

Każdy z nas szuka miejsc wyjątkowych – ciekawych, pełnych uroku, pozwalających wypocząć.

We Wrocławiu i jego okolicach jest ich naprawdę wiele – warto odnaleźć figurki krasnali we Wrocławiu, zobaczyć zabytkowy magiel w Małym Muzeum Ludowym w Marcinowie, zagubić się labiryncie Błędnych Skał w Górach Stołowych, wejść na Święte Schody w Sośnicy, spróbować słynnych wypieków w Jaworze, poznać historię jednego ze śląskich krzyży pokutnych w Stanowicach, przejść Podziemną Trasą Turystyczną w Nowej Rudzie.

Nawigator zawiera kilkanaście propozycji wycieczek po Wrocławiu i okolicach.

 • Autor Małgorzata Urlich-Kornacka
 • Wydawca: Carta Blanka; liczba stron: 128
okładka