Przewodnik po Wrocławiu

Wycieczki – przykładowa oferta TOP 10

Poniżej kilka propozycji wycieczek. Każda z proponowanych tras dostosowywana jest do wieku, zainteresowań i możliwości grupy. Czas ich trwania waha się od półtorej do trzech godzin.

Dla wszystkich

  • 1. „Wrocław – miasto spotkań” – najpopularniejsza trasa, wiodąca z Rynku wrocławskiego przez Jatki, Uniwersytet Wrocławski, Ossolineum, Halę Targową na Ostrów Tumski, zwany kolebką miasta lub „śląskim Watykanem”. Dogodne położenie nad Odrą i jej czterema głównymi dopływami, ważne szlaki, którymi podążały kupieckie karawany, założone w 1000 roku biskupstwo wrocławskie i pielgrzymi podróżujący z Czech do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie – wszystkie te czynniki wpłynęły na to, że Wrocław od początku stał się „miastem spotkań”. Tutaj spotyka się wschód z zachodem, tradycja z nowoczesnością, stara architektura z nową. Wycieczka prowadzi po najpiękniejszych miejscach, jest to spacer śladami architektury, ciekawej historii miasta – „mikrokosmosu Europy”, śladami wrocławskich legend oraz anegdot o sławnych mieszkańcach.
  • 2. „Wrocławskie NAJ” – wycieczka szlakiem mniej lub bardziej oczywistych rekordów naszego miasta: najdłużej działający dom handlowy, Gitarowy Rekord Guinnessa, jedyny na świecie pomnik przepukliny pępkowej, pierwszy wrocławski krasnal, najwyżej położony most Starego Miasta – te i inne ciekawe rekordy i miejskie osobliwości pozwolą na poznanie Wrocławia z zupełnie innej strony. Różnorodność obiektów i historii z nimi związanych oraz czasów, w których powstawały, tworzy obraz miasta nietuzinkowego, miasta z charakterem. To wrocławskie NAJ dla NAJbardziej dociekliwych!

Dla młodzieży

  • 3. „Wrocław dla odkrywców” – wycieczka zmuszająca do myślenia i pobudzająca do kreatywności. Tym razem to nie przewodnik będzie grał pierwsze skrzypce! To uczestnicy muszą się wykazać zaangażowaniem, szybkością i spostrzegawczością. Po niedługim spacerze z przewodnikiem otrzymają bowiem grę miejską i będą musieli samodzielnie rozwiązać zadania: odszukać różne miejsca, znajdujące się na Rynku wrocławskim, rozszyfrować i odnaleźć informacje ukryte na fasadach budynków, czasami zapytać o coś ich mieszkańców. Dla zwycięskiej grupy przewidziana jest mała niespodzianka. Wycieczka idealna również dla polsko-niemieckich wymian szkolnych.
  • 4. „Wrocław literacko i filmowo” – spacer prezentujący zarówno dorobek literacki, jak i filmowy naszego miasta. W trakcie wędrówki przybliżone zostaną sylwetki pisarzy i poetów wrocławskich, miejsca z nimi związane i ich dzieła oraz sylwetki reżyserów, którzy zdecydowali się umiejscowić akcję swoich filmów we Wrocławiu. Podczas wycieczki pokażemy mniej lub bardziej oczywiste plenery i opowiemy o dziełach, które stały się inspiracją do realizacji takich filmów i seriali jak „Sługi boże”, „Strachy”, „Popiół i diament”, „Lalka”, „Niemcy”, „Bułeczka”, „Fantom”, „Zaraza”, „Uciec jak najbliżej”, „Złote Koło”, „Kobieta w Berlinie”.

Dla dorosłych

  • 5. „Śladami Eberharda Mocka” – propozycja dla zwolenników nieszablonowego zwiedzania miasta, którzy chcieliby się zapoznać z historią i architekturą Wrocławia, zagłębiając się jednocześnie w świat znakomitych powieści kryminalnych Marka Krajewskiego. Literacki spacer z dreszczykiem będzie okazją do poznania złożonego i wyjątkowego charakteru miasta. Podczas wędrówki nie zabraknie ciekawostek historycznych dotyczących odwiedzanych miejsc, cytatów z powieści oraz odwołań do wydarzeń z powieści Marka Krajewskiego. Zapraszamy do podróży w czasie śladami zaginionego Breslau…

Dla poszukiwaczy dodatkowych wrażeń proponujemy trasę z elementami animacji turystycznej: kostiumem, muzyką i małym co nieco.

  • 6. „Kryminalny Wrocław kobiecym okiem” – wycieczka na podstawie wrocławskich retrokryminałów Nadii Szagdaj oraz innych opowieści z dreszczykiem, których autorkami lub bohaterkami są kobiety. Podczas spaceru będzie można usłyszeć, jak zbrodniczy Wrocław wygląda z kobiecej perspektywy, czym charakteryzują się historie kryminalne pisane przez kobiety oraz przypomnieć sobie tragiczne losy kobiet związanych z Wrocławiem (m.in. Clara Immerwahr-Haber, Edyta Stein, Anna German, Agnieszka Kotlarska-Świątek). To wycieczka z dreszczykiem – nie tylko dla kobiet! Dla poszukiwaczy dodatkowych wrażeń proponujemy trasę z elementami animacji turystycznej: kostiumem, muzyką i małym co nieco.

Dla dzieci

  • 7. „Szlakiem legend wrocławskich” – wycieczka po Starym Mieście lub Ostrowie Tumskim. Na magię miasta składają się nie tylko wyjątkowe budowle, ale również przepiękne legendy i historie. Dlaczego św. Jadwiga bez butów chodziła? Skąd się wziął zwyczaj topienia marzanny? Co się stało z najwyższą wieżą we Wrocławiu, jak powstała miejska waga oraz kto i dlaczego pojawia się w nocy na „mostku pokutnic”? Uczestnicy wycieczki poznają wrocławskie legendy, niezwykłe (prawdziwe) historie i wrocławskie anegdoty i zobaczą miejsca, z którymi związani są legendarni bohaterowie.
  • 8. „W królestwie Viadrusa” – spacer z Odrą w tle, która towarzyszyła Wrocławiowi od zarania dziejów, zapewniając mu naturalną ochronę, stanowiąc drogę komunikacyjną, dostarczając jego mieszkańcom pożywienia i napędzając liczne niegdyś młyny wrocławskie. Odra ma swojego boga –Viadrusa. Przedstawiany jest on jako potężny, muskularny mężczyzna z wiosłem w ręku, które symbolizuje żeglowność rzeki. Gdzie mieszka bóg Viadrus? Co się dzieje, kiedy Viadrusa ogarnia złość? Dlaczego Wrocław nazywano Wenecją Północy? Odpowiedzi na te pytania będzie można usłyszeć podczas spaceru nadodrzańskimi bulwarami i wyspami, licznymi kładkami i mostami.

Dla rodzin z dziećmi

  • 9. „Czy wy wiecie, czy nie wiecie? – Krasnoludki są na świecie!” – wycieczka rodzinna dla wszystkich wielbicieli krasnali: tych małych i tych dużych. Co zachwyciło krasnoludki we Wrocławiu, że założyły właśnie tutaj swoją osadę, stając się nieodłącznym symbolem naszego miasta? Jak wyglądają? Jak się nazywają i skąd biorą się niektóre krasnalowe imiona? Co krasnoludki lubią najbardziej? Odpowiedzi na wszystkie te pytania będzie można uzyskać na naszym spacerze, podczas którego nie zabraknie również wspólnych zabaw oraz krasnalowych zadań.
  • 10. „Wrocław z dreszczykiem – wycieczka śladami mrocznych legend i opowieści” – dla wszystkich, którzy lubią się bać (nawet troszeczkę) i tych, którzy lubią słuchać historii niezwykłych. Podczas rodzinnego spaceru dowiemy się, komu zmroził krew w żyłach wściekły duch skąpej przekupki, kto pojawia się na mostku pokutnic i jakie kary wykonywano pod pręgierzem. Poznamy wrocławskie legendy i niezwykłe historie prawdziwe.

Polecamy również inne wycieczki tematyczne, m.in.: „Filmowy Wrocław”, „Literacki Wrocław”, „Artystyczny Wrocław”, „Muzyczny Wrocław”, „Miasto przyszłości, czyli modernizm we Wrocławiu”, „Śladami kultury żydowskiej we Wrocławiu”, „Rejs statkiem z opowieścią przewodnicką”.